Դասերից առաջ ճաշը տրամադրվում է ամեն օր, ժամը՝ 13-00-ին
Ռուբեն Արևշատյան (ԺԱԻ), Նազարեթ Կարոյան (ԺԱԻ), Ազար Մահմուդյան (Թեհրան/Բեռլին) և Դմիտրի Վիլենսկի (Chto Delat International)
Դպրոցի մենթորներ՝ Նինա Գաստևա, Նիկոլայ Օլեյնիկով, Ցապլյա Օլգա Եգորովա և Ալեքսանդր Սկիդան ( Chto Delat International)
Հրավիրված դասախոսներ՝ Քեթի Չուխրով, Վիգեն Գալստյան, Ռենե Գաբրի և Այրին Անաստաս, Ռոժդա Թուղրուլ
Հրավիրում ենք մասնակցելու այս կրթական նախաձեռնությանը։
Աշխատանքային լեզուներ՝ անգլերեն, հայերեն, ռուսերեն և այլ լեզուների ներառումը ողջունելի է։
Այս կրթական նախագիծն իրականացվում է Ռոզա Լյուքսեմբուրգ հիմնադրամի, Chto Delat փոխօգնության հիմնադրամի և JHM հիմնադրամի կողմից հովանավորվող՝ Ժամանակակից Արվեստի Ինստիտուտի աջակցությամբ
Համատեքստ
Chto Delat International-ի նախաձեռնած Արտակարգ իրավիճակների դպրոցը արվեստագետների, գրողների, հետազոտողների և ակտիվիստների համար անդրբնագավառային և անդրտեղային դպրոց է, որը զբաղվում է աղետների և գոյատևման, արտակարգ իրավիճակների և հրաշքների, վերջին ժամանակների և նոր ազգակցությունների թեմաներով: Այս կրթական ծրագիրը մեկնարկել է ի պատասխան 2022 թվականին բռնկված ռուս-ուկրաինական լայնամասշտաբ պատերազմին և այն նաև վերաբերում է ծավալվող համընդգրկուն ճգնաժամին, որն իր ազդեցությունը թողնում մեր կյանքի բոլոր ոլորտների վրա:
Դպրոցը Երևանում անց է կացվում Հայաստանի և տարածաշրջանի համար դեռևս անհասկանալի հետևանքներով հղի՝ Արցախում տեղի ունեցող մարդասիրական աղետի հետնախորքին, ներկայիս ողբերգական պահին դառնալով հայ ժողովրդին ուղղված համերաշխության արտահայտություն։
Երևանի դպրոցը կկառուցվի հավաքական ուսուցման և արարման ինտեսիվ և կենսալից գործընթացի շուրջ: Բոլորը միասին՝ դպրոցի մասնակիցները, համադրողները, մենթորները և հրավիրված դասախոսները փնտրելու են արվեստային նոր լեզու, որն ունակ կլինի մեկնելու օրօրի անհեթեթ ու դաժան դարձող աշխարհի իրավիճակը։
Այս անգամ դպրոցի ծրագիրը կմշակի ուսուցողական խաղի* սցենարը՝ հիմնվելով արտակարգ իրավիճակների ընդհանրական բառարանի կազմման ընթացքի վրա։ Մենք նախատեսում ենք կիրառել բազմաթիվ լեզուներով և թարգմանություններով տեքստ գրելու հավաքական պրակտիկա՝ օգտագործելով ստվերների թատրոնին հատուկ մեթոդը, և դպրոցի բոլոր մասնակիցներին խրախուսելու ենք համամասնակիցը դառնալ խմբային ցուցահանդեսի, որը կիրականացվի և կզարգանա դպրոցի ծրագրին զուգընթաց:
Ի՞նչ կարող եք սովորել այս ծրագրում:
- ստեղծել արվեստ՝ գտնվելով կոլեկտիվ փոխազդեցության մեջ,
- մենթորների և համադրողների հետ մշակել ձեր ցուցահանդեսային նախագիծը և ցուցադրել այն Ժամանակակից Արվեստի Ինստիտուտում 2023 թվականի դեկտեմբերին,
- բաց լինել իմպրովիզացիայի համար,
- խորանալ էկոլոգիայի, նորոգման և աղետների փիլիսոփայության և շատ ավելի պատմությունների և տարբեր խոսույթների մեջ,
- զարգացնել ձեր կատարողական հմտությունները և հասկանալ ձեր մարմնի ունակությունները,
- զարգացնել ձեր գրելու հմտությունները` ծանոթանալով թեմայի վերաբերյալ բառապաշարին,
- կիսել տարածք, ժամանակ, հաց և գինի. ներգրավվել փերֆորմանսի ստեղծմանը՝ փորձառու և ճանաչված ռեժիսորի և պարուսույցի մասնակցությամբ
Դիմել կարող եք մինչև հոկտեմբերի 30-ը՝ լրացնելով հայտն այստեղ՝
Նոյեմբերին և դեկտեմբերին կայանալիք երկու մոդուլներին մասնակցելը պարտադիր է։
Մասնակցիների ընտրությունը կկատարվի միջազգային համադրողների խմբի կողմից։ Ծրագրին, ցավոք, կարող է մասնակցել ընդամենը 21 հոգի, սակայն դպրոցի ընդլայնված հանրային ծրագիրը բաց կլինի բոլորի համար։
++++
*Ուսուցողկան խաղի մեթոդի մասին.
Ուսուցողական խաղի մեթոդը բխում է “Lehrstücke”-ի պրակտիկայից, որի տեսական հիմքերը դրել է Բերտոլդ Բրեխտը, և հետագայում այն զարգացում է ապրել ֆորումային թատրոնի տարբեր պրակտիկաներում։ Այս մեթոդը հիմնված է երկխոսության մեջ դիրքավորվելու և որոշակի խնդիրներին վերաբերող այլ դիրքորոշումների հետ հակադրության մեջ մտնելուն: Առաջարկում ենք նաև, միտքն արտահայտելու համար չհիմնվել միայն բանավոր խոսքի վրա, այլ փորձել ներկայացնել սեփական դիրքորոշումը մարմնի լեզվի, շարժումների և այլոց մարմինների հետ փոխազդեցությունների միջոցով։ Մենք նաև առաջարկում ենք, որ դպրոցի մասնակիցները կարողանան ստեղծել իրենց բառապաշարը ChatGPT արհեստական ինտելեկտի ծրագրի հետ քննադատական փոխազդեցությամբ:

Working hours from 14-00 till evenings.
Curators of the project: Ruben Arevshatyan (ICA), Nazareth Karoyan (ICA), Azar Mahmoudian (Tehran/Berlin) and Dmitry Vilensky (Chto Delat International)
School Mentors: Nina Gasteva, Nikolay Oleynikov, Tsaplya Olga Egorova and Alexander Skidan (Chto Delat International)
Guest Lecturers: Keti Chukhrov, Vigen Galstyan, Rene Gabri and Ayreen Anastas, Rojda Tugrul
We invite you to participate in this educational initiative.
Work language: English, Inclusion of Armenian, Russian and other languages are welcomed.
This educational project is realized with support of Rosa Luxemburg Foundation, Chto Delat Mutual Aid Fund and ICA supported by JHM Foundation
Context
The School of Emergencies initiated by Chto Delat International is a transdisciplinary and translocal  school for artists, writers, researchers and activists which deals with topics of catastrophes and survival, emergencies and miracles, last times and new kinship. This educational program was started as a response to the outbreak of Russian-Ukraine full scale war in 2022, and it also deals with the unfolding all-encompassing crisis affecting every area of our lives.
The school is coming to Yerevan, in the midst of the humanitarian catastrophes in Artsakh/Nagorno-Karabakh with its incomprehensible consequences for Armenia and the region and it becomes a gesture of solidarity with the current tragedy of Armenian people.
The Yerevan iteration will be built around an intensive and convivial process of collective learning and doings. All together - the school participants, curators, mentors and invited teachers are looking for a new artistic language which is capable of grasping the situation of a more and more absurd and brutal world.
This time the program of the school will develop the score of the learning play* based on the process of composing a common lexicon of emergencies. We plan to use a collective text writing practice in many languages and translations, to implement a device of shadow theater and all participants of the school are welcomed to contribute to the group exhibition which will be transformed during the process of the realization of the school program.
What could you learn in this program?
- to make art in collective interactions
- develop together with mentors and curators your exhibition project and show it at the show at ICA in December 2023.
- to be open for improvisation
- to get into the histories and different discourses of ecology, philosophy of the repair and catastrophes, and much more
- develop your performative skills and learn the abilities of your body
- develop your writing skills making short entry for the lexicon
-sharing space, time, bread and wine - to be involved in a production of the performance with experienced and acclaimed director and choreographer
Please apply for the participation till October 30th by filling the form.
Participation in both modules in November and December is required.
The selection of participants will be made by an international curatorial collective. The program is unfortunately limited to 21 participants but the school has an expanded public program opened to everyone.
++++
*About the Learning play method:
The learning play method comes from the development of the practices of “Lehrstücke”, whose theoretical foundations were laid by Bertolt Brecht and which later developed widely in various practices of forum theater. This method consists of taking a position in dialogue and conflict with other positions that deal with a particular problem. We also suggest not relying only on verbal articulation, but to try to find one's position through body language, its movements and interactions in exchange with other bodies. We also suggest that school participants could create their lexicon entries in a critical interaction with the artificial intelligence program ChatGPT.