Քրիստիանա Լոյնխ և Բենջամին Թոմասի։ Թռչնի վանդա՞կ է սա
Քրիստիանա Լիեն (Նորվեգիա) և Բենյամին Թոմասին (Իտալիա) եկել էին Հայաստան կանխավ մտածված նախագծերով և նախնական ենթադրություններով: Բայց, շուտով, նրանք պարզեցին, որ կանխատեսված ակնկալիքները փոխվեցին, ու գրեթե ամեն ինչ այստեղ կարող է դառնալ ներշնչման աղբյուր ու ծառայել իրենց որպես ստեղծագործական նյութ:
Սա այս երկու արվեստագետների առաջին համագործակցությունն է, հետևաբար նրանք ազատագրեցին իրենց նախատեսված/գրված նախագծից ու թողեցին, որպեսզի հայաստանյան ներկայիս փորձն իրենց առաջնորդի:
Երկուսն էլ աշխատում են տարբեր մեդիաներով (ձայնային արվեստ, վիդեո, ինստալացիա, քանդակ) ու ցուցահանդեսի ընթացքում կցուցադրեն իրենց այն նոր աշխատանքները, որոնք ստեղծել են Երևանում "Այսօր Արթ Նախաձեռնության" արվեստի կացարան ծրագրի շրջանակներում:

Christiane Lieungh & Benjamin Tomasi Is This a Bird Cage?
These artists came to Armenia with their artistic designs and preliminary assumptions. But soon, they found out that the anticipated expectations had changed and almost everything could become a source of inspiration and serve them as a creative material.
This is the first collaboration of these two artists, so they liberated themselves from planned and written project descriptions and let the current experience in Armenia to lead them.
Both work with different media (visual arts, video, installation, sculpture) and during the exhibition, they will show their new works, which were created in Yerevan within the framework of the Art Initiative Art Retreat program.