Կատարսիս տեսանելի աշխարհի և անհայտի միջև: Հարցազրույց Գիլ եվ Ուրի Բեխերի հետ
Այս տարի ԱՐԷ կատարողական արվեստի փառատոնը հյուրընկալեց հիանալի դուետ՝ Գիլ և Ուրի Բեխերներին Իսրայելից: Գիլը բազմապրոֆիլ դերասան և արտիստ է։ Լիզա Յակոբսոնի հետ հանդիսանում է Իսրայելի ամենահին փողոցային թատերական ընկերության՝ Արմա թատրոնի համահիմնադիրը: Նրա որդին՝ Ուրին, աշխատում է կինոարվեստի և երաժշտական արտադրության բնագավառում։ Նրանք միասին ներկայացրեցին «Ծեսեր հանրային տարածքների համար»՝ բանաստեղծական պերֆորմանս՝ հարաբերվելով հանդիսատեսի և «ՀայԱրտ» ցուցահանդեսային տարածքի հետ:
Ինչպե՞ս եք ծանոթացել Հայաստանի ու ԱՐԷ փառատոնի հետ։
Գիլ Բեխեր – Ամեն ինչ սկսվեց 2016 թվականին, երբ Մարինեն մասնակիցներ էր փնտրում ԱՐԷ փառատոնի «Դադա 100+» թողարկման համար: Համացանցում փնտրելիս նա հանդիպեց մեր արվեստագետների գյուղին՝ Էյն Հոդին, որտեղ 1950-ականներին հաստատվել էր Մարսել Յանկոն՝ Դադա շարժման հիմնադիրներից մեկը այլ արվեստագետների հետ միասին։ Այն ժամանակ ես և ընտանիքս նոր էինք վերադարձել Ֆրանսիայի հարավում եռամյա residency-ից, և անմիջապես այն բանից հետո, երբ Մարինեն կապ հաստատեց մեզ հետ, ես և կինս՝ Լիզան, արդեն Երևանի ճանապարհին էինք: Փառատոնի փոխանակման ծրագրի շրջանակում Մարինեն և Նազարեթը նույնպես եկան Իսրայել, և մեր գյուղի արվեստագետները 2018-ի Թավշյա հեղափոխության ժամանակ ցուցադրվեցին Երևանում։
Գիլ Բեխերի պերֆորմանսը․ «Ծեսեր հանրային տարածքների համար», ԱՐԷ փառատոն
Ինչպե՞ս մշակեցիք «Ծեսեր հանրային տարածքների համար» հղացքը:
Ուրի Բեխեր – Գաղափարն առաջացել էր 2019 թվականին, երբ Գիլը Դյուսելդորֆի արվեստագետների կացարանում էր, որտեղ նա ստեղծում էր զգեստներ, գլխարկներ և տարբեր տեսակի առարկաներ: Նա սկսեց ելույթ ունենալ արդյունաբերական և արտասովոր վայրերում, և լուսանկարիչ ընկերոջ՝ Յոզեֆ Շուլցի օգնությամբ նրանք նկարահանեցին հետաքրքիր տեսանյութեր։ Երբ Գիլը վերադարձավ Գերմանիայից, նա ինձ հանձնեց նյութը, և մենք այն վերածեցինք ութ րոպեանոց տեսահոլովակի, որը ցուցադրվեց 2019 թվականին ԱՐԷ փառատոնում: Երբ Մարինեն մեզ հրավիրեց այս անգամ, մենք մտածեցինք, որ իրականում կարող ենք պերֆորմանսը տեղում կատարել: Ես ինձ հետ բերել էի կադրեր և ձայնագրված ձայներ, բայց վերջնական video art-ը և ձայնային պատկերը ավարտվեցի այստեղ՝ Նեսթ կացարանում:
Գիլ Բեխեր – Այս հղացքը մշակելուց ի վեր՝ ես ստեղծել և ցուցադրել եմ պերֆորմանսներ տարբեր հատուկ նախագծերի ընթացքում: Սա պատրաստի պերֆորմանս չէ, որտեղ դու գալիս ես, բացում քո ճամպրուկը և ներկայացնում: Ամեն անգամ տարբեր է. ես ոգեշնչվում եմ տարբեր մարդկանցից, տարբեր նյութերից, տարածքից, եղանակից։ Դա նման է առանց որևէ պատրաստվածության տեղում ստեղծագործելուն: Ինձ վրա մեծ ազդեցություն է թողել ժամանակակից թատրոնի մարգարե Անտոնեն Արտոն, ով ասում էր, որ եթե դերասանը բեմ է բարձրանում նույն շարժումը կատարելու և նույն տողերը մատուցելու համար, նրա բեմադրությունն արդեն մեռած արվեստ է։ Փողոցային թատրոնում չես կարող գալ ինչ-որ ֆիքսված բանով. դու պետք է աշխատես այն ամենի հետ, ինչը քեզ շրջապատում է, և ներառես այն քո ներկայացման մեջ: Սա բազմամասնագիտական և բազմաչափ պրակտիկա է:
Ներկայացման նկարագրության մեջ դուք ընդգծում եք «արտիստների դերը՝ որպես շամաններ»։ Կպատմե՞ք ավելին ձեր աշխատանքի այս հարթության մասին:
Գիլ Բեխեր – Ինձ համար դերասանը նման է շամանի, ով խաղում է հանդիսատեսի, տարածության էներգիայի հետ և ինչ-որ կատարսիս է ստեղծում տեսանելի աշխարհի և անհայտի միջև: Դա շատ հոգևոր կապ է: Երբ երեխան և նրա տատիկը միասին դիտում են պերֆորմանսը, նրանց երևակայությունը իրենց տանում է տարբեր վայրեր: Ահա թե ինչ է նշանակում արվեստը և թատրոնը. բացել երևակայությունը և խոսել քո անգիտակցականի հետ:
Ուրի Բեխեր – Ավանդական թատրոնում ես հաճախ եմ զգում, որ հղացքը գերիշխում է ներկայացման վրա: Դերասանները կարծես խրված են իրենց հղացքում կամ տեքստում, որը քիչ տեղ է թողնում շարժման կամ իմպրովիզի համար: Մեր ներկայացման մեջ մենք հակված ենք հանձնվելու պահի գեղեցկությանը, որպեսզի կարողանանք մեզ բաց թողնել և հավատարիմ մնալ հանդիսատեսին:
«Ծեսեր հանրային տարածքների համար», ԱՐԷ փառատոն
Պատմեք ավելին այն մասին, թե ինչպես եք նախագծել ձայնային պատկերը եվ զգեստները։
Ուրի Բեխեր – Ես սովորաբար երաժշտություն չեմ ստեղծում պերֆորմանսների համար, այլ ստեղծում եմ իմ վավերագրական ֆիլմերի և աբստրակտ ստեղծագործությունների համար՝ հիմնականում էլեկտրոնային երաժշտություն կամ ձայնային պատկերներ: Այս պերֆորմանսի համար ես մի քանի դաշտային ձայնագրություններ էի արել իմ տան մոտ՝ տարբեր տեսակի բնական երանգներ ներկայացնելու համար, և ես նաև ձայներ էի հավաքել համացանցից: Իմ նախագծած ձայնային պատկերը նվագարկվում է կենդանի կատարմամբ, ինչը նշանակում է, որ ես այն հարմարեցնում եմ պահի ոգուն, որպեսզի յուրաքանչյուր պերֆորմանս ունենա յուրահատուկ մթնոլորտ և տարբեր ելևէջներ:
Ժիլ Բեխեր – Ես Ժակ Լըկոքյի մեթոդի ուսանող եմ, որն ասում է, որ դերասանը կարող է լինել և՛ զգեստների դիզայներ, և՛ ճարտարապետ, և՛ բանաստեղծ, ուստի ես սովոր եմ ստեղծել իմ զգեստներն ու աքսեսուարները՝ հատկապես գլխարկները: Փարիզում սովորել եմ գլխարկների և դիմակների ձևավորում, սովորել եմ 15-16-րդ դարերի ավանդական գլխարկներ պատրաստել: Սա օգնեց ինձ սովորել հիմունքները, և ապա սկսեցի զարգացնել իմ սեփական ոճը՝ օգտագործելով անսովոր նյութեր: Սա «աղքատ թատրոնի» մոտեցումն է, ինչպես ես եմ ասում, բայց իրականում «հարուստ թատրոն» է։ Դա ապրելակերպ է: Քանի որ մենք ապրում ենք մի երկրում, որտեղ չունենք անհրաժեշտ նյութերը, մենք պետք է «հորինենք» այն և վերածենք արվեստի գործի։

A Catharsis Between the Visible World and the Unknown: Interview with Gil and Oori Becher
This year, the ARé performing arts festival hosted a truly fascinating duo: Gil and Oori Becher from Israel. Gil is a multidisciplinary actor and artist, and the co-founder with Lisa Jacobson of Arma Theatre, the oldest street theater company in Israel. His son Oori comes from the field of cinematography and music production. Together they performed “Rituals for public spaces”, a mesmerizing and poetic show, in interaction with the audience and the HayArt exhibition space.
How did you cross paths with Armenia and the ARé Festival?
Gil Becher – It all started in 2016 when Marine was looking for participants for the “Dada 100+” edition of the ARé Festival. While searching on the internet, she came across our artist village, Ein Hod, where Marcel Janco, one of the founders of the Dada movement, settled in the 1950s along with other artists. Back then, my family and I had just come back from a three-year residency in the South of France and soon after Marine contacted us, my wife Lisa and I found ourselves on our way to Yerevan. In the framework of the festival’s exchange program, Marine and Nazaret also came to Israel and artists from our village did an exhibition in Yerevan during the Velvet Revolution in 2018.
No alt text provided for this image
Gil Becher performing “Rituals for public spaces” at ARé Festival
How did you develop the concept of “Rituals for public spaces”?
Oori Becher – The idea emerged during a residency Gil was attending in Düsseldorf in 2019, where he was creating costumes, hats and various types of objects. He started performing in industrial and unusual locations, and with the help of a photographer friend, Josef Schulz, they shot interesting frames. When Gil came back from Germany, he handed me the material and we turned it into an eight-minute video that was projected at the ARé Festival in 2019. When Marine invited us this time, we thought we could actually perform the show live. I brought with me a lot of footage and recorded sounds, but the final video art and soundscape was finished here at the NEST Residency.
Gil Becher – Since I developed this concept, I have created and performed shows in various site-specific projects. It’s not a ready-prepared show where you come, open your suitcase and deliver. Each time is different: I get inspired by different people, different materials, by the space, the weather… It’s like coming with nothing and creating on the spot. I am very influenced by Antonin Artaud, a prophet of the modern theatre, who used to say that if an actor gets on stage to do the same movement and deliver the same lines, his performance is already a dead art. In street theatre, you cannot come with something fixed: you have to deal with everything that surrounds you and integrate it into your act. It’s a multidisciplinary and multidimensional practice.
In the performance description, you underline “the role of artists as shamans”. Could you tell us more about this dimension of your work?
Gil Becher – For me an actor is like a shaman who plays with the energy of the audience, of the space and creates some kind of catharsis between the visible world and the unknown. It’s a very spiritual connection. When a kid and his grandma are watching the show together, their imagination is taking them different places. That’s what art and theatre is all about: to open your imagination and talk to your unconscious.
Oori Becher – In traditional theatre, I often feel that the concept takes over the performance. Actors seem to be stuck with their concept, or text, which leaves little room for movement or improvisation. In our act, we tend to surrender to the beauty of the moment so that we can let ourselves go, and stay true to the audience.
“Rituals for public spaces” at ARé Festival
Tell us more about how you designed the soundscape and the costumes…
Oori Becher – I usually don’t do music for shows. I mainly compose electronic music or soundscapes for my documentaries and abstract creations. For this show, I did some field recordings around on my home to capture different types of natural textures, and I also collected sounds from the Internet. The soundscape I designed is played live, which means that I adjust it to the vibe of the moment, so that each show has a unique atmosphere and different highs and lows.
Gil Becher – I am a former student of the Jacques Lecoq method, which states that an actor can be either a costume designer, an architect, or a poet, so I am used to create my own costumes and accessories, especially hats. I studied hats and masks designing in Paris, and I learned how to make traditional hats from the 15th-16th centuries. This helped me learn the basic and from there, I started developing my own style using unusual materials. It is the approach of “poor theatre”, as I call it, but in reality it is “rich theatre”. It’s a way of life. Since we live in a country where we don’t have all the necessary material, we have to “invent” it and turn it into a piece of art.